Branża leasingowa w Polsce kontynuuje dynamiczną transformację, której motorem są nowoczesne technologie. Wzrost znaczenia cyfryzacji, potrzeba lepszej efektywności procesów oraz dostosowanie do nowych regulacji sprawiają, że firmy leasingowe muszą inwestować w innowacyjne rozwiązania IT. W 2025 roku szczególnie ważne będą cztery obszary: przygotowanie do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), wykorzystanie chmury obliczeniowej, automatyzacja procesów oraz integracja narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Każdy z tych trendów niesie za sobą ogromne możliwości, ale także wymaga odpowiedniego podejścia, wiedzy oraz inwestycji.
Przygotowanie do KSeF
Obowiązkowe wdrożenie KSeF to niewątpliwie jedno z większych wyzwań technologicznych w nadchodzącym roku dla branży leasingowej. Zgodnie z nowymi przepisami, od 2026 roku (w zależności od wartości sprzedaży odpowiednio od 1 lutego lub 1 kwietnia) wszystkie faktury wystawiane będą w systemie KSeF, na podstawie przesłanego pliku xml. Z perspektywy firm leasingowych oznacza to konieczność dostosowania procesów fakturowania, przechowywania dokumentów oraz integracji z systemem Ministerstwa Finansów.
W obliczu tych wymagań spółki leasingowe muszą odpowiednio zaplanować procesy wdrożeniowe. To niemal ostatni moment na wybór skutecznych narzędzi IT, które umożliwią automatyczną, niezawodną i wydajną komunikację z KSeF, eliminując błędy ręczne i przyspieszając procesy obiegu dokumentów. Kluczowe jest, aby już teraz rozpocząć przygotowania i mieć wystarczająco dużo czasu na testowanie nowych procesów oraz adaptację systemów do nadchodzących regulacji.
Chmura – jak najlepiej ją wykorzystać?
Kolejnym ważnym trendem IT, który od dłuższego czasu zyskuje na znaczeniu, jest wykorzystanie chmury obliczeniowej. Jest to skuteczne narzędzie do przyspieszenia transformacji cyfrowej biznesu , ponieważ dzięki wdrożeniu tego typu rozwiązań firmy leasingowe mogą znacząco poprawić efektywność operacyjną, obniżyć koszty i zyskać elastyczność w zarządzaniu danymi. Chmura umożliwia centralne przechowywanie danych, co ułatwia dostęp do danych oraz umożliwia ich analizowanie w czasie rzeczywistym. To z kolei przekłada się na szybsze podejmowanie decyzji, a także udostępnianie danych wielu użytkownikom bez konieczności inwestowania w kosztowną infrastrukturę IT.
Dla branży leasingowej chmura to także rozwiązanie ułatwiające integrację z systemami partnerów oraz dostawcami usług finansowych, co przyspiesza cały proces leasingowy – od wnioskowania po zakończenie umowy. Dodatkowo, korzystanie z chmury pozwala uzyskać moc obliczeniową niezbędną do obsługi wymagających procesów, jak np. pików związanych z wysyłaniem faktur za raty leasingowe. Ułatwia też audyty i dostęp do dokumentacji, co jest kluczowe z punktu widzenia regulacji, w tym wymogów związanych z KSeF.
Automatyzacja procesów
Automatyzacja procesów to nieustający trend technologiczny, który wkracza w każdy obszar działalności firm, również leasingowych. Głównie dlatego, że automatyzacja to konkretne oszczędności nie tylko dla organizacji, ale też większa efektywność pracowników. Chodzi tu szczególnie o rozwiązania, które wiążą się z dużą liczbą rutynowych działań, takich jak weryfikacja danych klientów, ocena ryzyka czy obieg dokumentów.
W tym kontekście na popularności zyskują narzędzia do automatycznego generowania dokumentów oraz centralnego zarządzania szablonami umów leasingowych. Dzięki takim systemom firmy leasingowe mogą m.in. sprawnie generować spersonalizowane umowy i aktualizować dowolne dokumenty, tak by były zawsze zgodne z obowiązującymi przepisami. Wdrożenie systemów opartych na szablonach pozwala na automatyzację całego procesu – od wstępnych ofert po finalizację umowy – co przekłada się na znaczne przyspieszenie obiegu dokumentów i poprawę efektywności organizacyjnej.
Sztuczna inteligencja (AI)
W zestawieniu kluczowych trendów dla branży leasingowej nie może zabraknąć sztuczniej inteligencji, która coraz mocniej wchodzi w coraz to nowe obszary biznesu. AI ma również ogromny potencjał w branży leasingowej w zakresie jeszcze większej optymalizacji procesów, analizy danych czy coraz szybszym podejmowaniu decyzji leasingowej.
Zyskującym na popularności zastosowaniem AI w branży leasingowej jest wykorzystanie wirtualnych asystentów, którzy są codziennym wsparciem pracowników. Ułatwiają oni realizację szeregu rutynowych zadań, takich jak przetwarzanie wniosków leasingowych, analiza danych klientów czy tworzenie wcześniej już wspomnianych szablonów dokumentów. Ich wykorzystanie znacznie przyspiesza i wręcz umożliwia pracownikom biznesowym samodzielne i szybkie wykonanie zadań, które niegdyś były możliwe jedynie przy wsparciu działu IT. To wszystko sprawia, że asystenci AI w połączeniu ze skutecznym systemem IT mogą stać się bardzo skuteczną metodą budowania przewagi konkurencyjnej na rynku.
autor: Tomasz Król, Business Development Manager w in4mates
Masz dodatkowe pytania?
Napisz do naszych ekspertów.