Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nową wersję projektu Ustawy o systemach sztucznej inteligencji, uwzględniając ponad 2000 uwag zgłoszonych podczas pierwszej tury konsultacji społecznych. Wprowadzone zmiany koncentrują się na elastycznym nadzorze nad systemami AI, wsparciu innowacji poprzez tzw. „piaskownicę regulacyjną” oraz dostosowaniu struktury Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji.

Nowa wersja projektu ustawy wprowadza zasady umożliwiające zdalny nadzór nad bezpieczeństwem produktów i usług opartych na sztucznej inteligencji. Jej celem jest ograniczenie ingerencji w działalność przedsiębiorstw, przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznego monitorowania i kontroli systemów AI. Zaktualizowany projekt trafi teraz do ponownych uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych. Jakie wprowadza zmiany?

Wsparcie innowacji poprzez „piaskownicę regulacyjną”

W projekcie dodano rozdział poświęcony wsparciu innowacji. Przewodniczący Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji zyska możliwość powołania tzw. „piaskownicy regulacyjnej” – czyli przestrzeni do testowania nowych technologii. Zakres i profil jej udostępniania mają pozostać otwarte dla innowatorów. Minister właściwy do spraw informatyzacji będzie mógł udzielać wsparcia finansowego na badania naukowe lub prace rozwojowe, finansowane zarówno ze środków budżetu państwa, jak i Unii Europejskiej.

 „Jako jedni z pierwszych w UE proponujemy, na półtora roku przed obowiązkiem unijnym, uporządkowanie obszaru piaskownic regulacyjnych sztucznej inteligencji. Naszym celem jest zaprojektowanie wsparcia inicjatyw innowacyjnych wspólnie z ekosystemem AI w Polsce. Proponujemy, żeby uczestnictwo mikro, małych i średnich przedsiębiorstw było nieodpłatne” – podkreślił cytowany w materiałach Dariusz Standerski, Wiceminister Cyfryzacji.

Nowe zasady kontroli, większe bezpieczeństwo

W nowym projekcie wprowadzono także zmiany, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa działania systemów AI oraz usprawnienie procedur nadzoru. Zakładają one, że nadzór nad przedsiębiorstwami będzie odbywał się głównie w trybie zdalnym, co ma na celu ograniczenie ingerencji w działalność firm oraz przyspieszenie realizacji czynności kontrolnych. W uzasadnionych przypadkach, takich jak podejrzenie wystąpienia szkody dla życia, zdrowia czy praw podstawowych osób fizycznych, przewidziano możliwość przeprowadzenia kontroli w siedzibie przedsiębiorstwa.

Dodatkowo, wprowadzono mechanizm umożliwiający podmiotom naruszającym przepisy szybkie zakończenie nieprawidłowości i wdrożenie działań naprawczych, co pozwoli na ubieganie się o złagodzenie sankcji. Projekt ustawy precyzuje również procedurę uzyskiwania opinii indywidualnych oraz zobowiązuje organy nadzoru do informowania skarżących o przebiegu i wynikach postępowań dotyczących systemów AI.

Nowy skład Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji

Projekt ustawy przewiduje także rozszerzenie składu Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji, która będzie organem odpowiedzialnym za nadzór rynku w zakresie systemów AI. Jej skład ma uwzględniać także przedstawicieli wyspecjalizowanych instytucji publicznych odpowiedzialnych za takie sfery jak prawo czy medycyna, co zdaniem resortu zapewni kompleksowy nadzór nad obszarami, na które oddziałuje sztuczna inteligencja. Jednocześnie wzmocniono niezależność organu poprzez ograniczenie liczby przedstawicieli ministerstw w jego stałym składzie.

Więcej informacji o zmianach w Ustawie o systemach sztucznej inteligencji znajdziesz na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami?

Obserwuj nasz profil na LinkedIn