Oracle sprzedaje swoje licencje jako bezterminowe (PERPETUAL). Opcjonalnie, dla wszystkich produktów, dostępne były licencje na określony czas (TERM) na: jeden, dwa, trzy, cztery lub pięć lat.
Od 1 września 2020r. Oracle zmienił swoją politykę w tym zakresie.
Co się zmieniło:
- Licencje czasowe (1-5 lat) nie są dostępne dla większości produktów. Firmy, które kupiły licencje czasowe mogą je wykorzystywać tylko do końca okresu, na jaki zostały zakupione.
- Licencje czasowe na 1 rok dostępne są dla ograniczonej liczby programów technologicznych:
- Oracle Database:
- Database Standard Edition 2
- Database Enterprise Edition
- Opcje:
- Active Data Guard
- Advanced Compression
- Advanced Security
- Database In-Memory
- Database Vault
- Multitenant
- OLAP
- Partitioning
- Real Application Clusters
- Real Application Clusters One Node
- Real Application Testing
- Management Packs:
- Diagnostics Pack
- Tuning Pack
- Oracle Middleware:
- Forms & Reports
- Internet Application Server Enterprise Edition
- WebLogic Server Enterprise Edition i Standard Edition
- WebLogic Suite i SOA Suite for Oracle Middleware option
- Oracle Data Integration Programs:
- Oracle Exadata Programs:
- Exadata Storage Server Software
Co to oznacza dla użytkowników Oracle?
Z wykorzystaniem licencji czasowych spotykałem się w trzech przypadkach:
- Migracja na nowe serwery:
Wymieniając stare serwery na nowe nie jesteśmy ich w stanie wyłączyć (szczególnie środowisk produkcyjnych) w okresie migracji, która zawiera nie tylko podłączenie nowych serwerów, ale także ich konfigurację w środowisku sieciowym i instalację niezbędnego oprogramowania. Do tego dochodzi jeszcze czas testów funkcjonalnych aplikacji w nowym środowisku. Stąd, szczególnie przy migracji dla kilku środowisk aplikacyjnych, Klienci wybierali zakup licencji czasowych, gdyż programy Oracle musiały być zainstalowane na „starych” i „nowych” serwerach.
- Zmiany infrastrukturalne.
Klienci „przychodzący” do publicznie dostępnych rozwiązań chmurowych np. Amazon czy Azure, będą potrzebowali, aby „programy Oracle były „zainstalowane i/lub uruchomione” na określony czas w obu środowiskach: obecnym i chmurowym. Ten okres był obejmowany zakupem licencji czasowych.
Przy obecnej ofercie Oracle’a:
• Migracja programów Oracle, które nie są dostępne jako jednoroczne, będzie droższa i będzie wymagała zakupu licencji bezterminowych. W takich przypadkach istotne jest optymalne zaplanowanie migracji tak, aby zminimalizować te podwyższone koszty.
• Migracja pozostałych programów będzie wymagać takiego zaplanowania, aby wszystkie wymagane zmiany zakończyły się w okresie jednego roku. - Braki audytowe.
Zdarza się, że audyt Oracle’a wykazuje braki licencyjne, ale wykorzystanie licencji jest nieintencjonalne i sporadyczne (np. wykorzystanie kompresji przy tworzeniu datapump’u, stworzenie AWR’a bez posiadania Diagnostic Pack, itp.). W takich przypadkach, Klienci preferowali natychmiastowe zaprzestanie wykorzystywania takich licencji i zakupienie licencji czasowych (tańszych od bezterminowych) za okres nieuprawnionego użytkowania – zazwyczaj 2 lub 3-letnie.
Skąd ta zmiana?
Klienci, z którymi rozmawiałem, postrzegają to jako konsekwencję wprowadzenia ogólnie dostępnych usług chmurowych Oracle’a i delikatny nacisk, aby w powyższych przypadkach korzystać właśnie z usług Oracle’a.
Dla przypomnienia
przed 1 września 2020 koszt licencji czasowych był uzależniony jako procent od kosztu licencji bezterminowych:
• 1 rok – 20%
• 2 lata – 35%
• 3 lata – 50%
• 4 lata – 60%
• 5 lat – 70%
Opłaty suportowe dla WSZYSTKICH licencji czasowych wynosił 22% od kosztu licencji bezterminowej, a nie licencji czasowej.
———-
Potrzebujesz pomocy w sprawie licencji Oracle – skontaktuj się z Andrzejem Orłowskim: Andrzej.Orlowski@in4mates.com
Oracle #licensing #softwareassetmanagement #LMS #audit